Letošní rok opět svědčil jablíčkům, hruškám, ale také ořechům. S příchodem podzimu, jsem se jízdou na kole poohlídnul, kde co roste. A tak jsme pravidelně vyráželi za sklizní plodů, které nám matka příroda připravila. Ořechu máme pěknou zásobu, jablíčka do štrúdlů či koláče by se tu také našla, no a hrušek těch tu máme vážně spoustu.
Z klasických letních jsem upekl v troubě povidla, ty dělám každé léto, nejsou vůbec přislazené cukrem. Jsou ovoněné perníkovým kořením a zalité lžičkou rumu, takto vydrží ve sklenici několik let. Z těch zelených a tvrdých hrušek jsem si tento rok namyslel kompot, možná vyzkouším i nějaký spešl koláč. Abych pravdu řekl, tak nevlastním klasický zavařovací hrnec, zavařovaní v mikrovlnce mě moc neláká a tak jsem se rozhodl využít nové trouby, kde se zavařuje v podstatě velice jednoduše. Vyzkoušejte proto této stručný návod, jak se zásobit na zimu.
Hrušková zavařenina
Ze 4,5 kg hrušek – 8 zavařovacích sklenic od medu bude potřeba:
přibližně 3,2 l vody
500 g třtinového cukru
1 vanilkový cukr
1 lžičky kyseliny citronové
1 balení celé skořice
malá hrstka celého hřebíčku
2 malé bio citrony
1. Nejdříve spaříme vroucí vodu sklenice, aby nám hrušky dlouho vydrželi.
2. Z vody, cukru a kyseliny citronové, svaříme nálev. (Cukr by se měl rozpustit a voda by měla přejít varem.)
3. Hrušky omyjeme, oloupeme, nakrájíme na menší kousky a vrstvíme do sklenic tak, aby se jich tam vlezlo co nejvíce. Průběžně prokládáme proužky citronu, skořicí a hřebíčkem. (Do 1 sklenice ne více jak 5 hřebíčků, skořici rozlámeme na více kousků) Hrušky navrstvíme ½ cm k povrchu sklenice, zalijeme teplým nálevem, uzavřeme víčkem.
4. Troubu předehřejeme na 160 °C, do pekáče vlijeme vodu (2-3cm), do které vkládáme sklenice. Vložíme do trouby a pečeme 30 minut. Vyjmeme, obrátíme dnem vzhůru na utěrku a necháme vychladnout.
No, a když se zima zeptá, tak u nás můžeme říct, my jsme připraveni