Když se procházíte na podzim lesem, narazíte na houby klasické jako pravé hřiby, suchohřiby, babky, bedly nebo třeba kozáky. Možná jste ale viděli houbu, která roste právě kolem Václava, roste v celých trsech a říká se jí václavka. Narazil jsem na několik receptů, ale úplně nejběžnější je asi klasický guláš, který jsem tentokrát obohatil fazolemi Pinto. Tato fazole je tvarem totožná s fazolí červenou ledvinou, jen má strakatou narůžovělou barvu a neutrální chuť.
Počet porcí 5
Doba přípravy 45 minut
Budeme potřebovat:
200 g fazolí Pinto
3 střední cibule
slunečnicový olej
1 lžíce drceného kmínu
2 stroužky česneku
2 lžíce rajčatového protlaku malá plechovka (70g)
3 lžíce mleté papriky
250 g čerstvých hub václavek
1 žlutá nebo červená kapie
mořská sůl
majoránka
Návod
- Den předem namočenou fazoli propláchneme, zalijeme větším množstvím vody a vaříme asi 45 minut pod pokličkou, dokud fazole nezměknou.
- Najemno nakrájenou cibuli osmahneme na oleji, dokud nezačne pěkně hnědnout, přidáme kmín, na plátky nakrájený česnek a opět chvíli restujeme. Přidáme rajčatový protlak, který také osmažíme a nakonec chvíli zarestujeme i mletou papriku. (Základem dobrého guláše je velké množství cibule a restování každé suroviny zvlášť pro zvýraznění chuti.)
- Zalijeme asi 1,5 l vody, vsypeme opracované a omyté václavky, menší lžíci soli a dusíme nejméně 30 minut. Nakonec přidáme na malé kostičky nakrájenou kapii, fazole a dusíme, dokud guláš nezhoustne (je možné, že během vaření budeme muset trochu vody přilít).
- Odstavíme, přidáme majoránku, dochutíme solí. Můžeme opět přidat jeden stroužek utřeného česneku nebo špetku pepře.
Můj tip:
Na talíři posypeme nasekanou jarní cibulkou, petrželkou nebo chilli papričkou. Servírujeme nejlépe s čerstvým chlebem. No a když václacky nerostou tak bych klidně doporučil třeba hlívu, tu seženete skoro všude.