Klasická masitá uzená polévka se vaří převážně v jižním Tyrolsku, odkud nemá asi až tak daleko k nám, možná proto je u nás poměrně populární. Já pro vás opět připravil tuto velice jednoduchou vegetariánskou verzi, kde hlavní roli kromě krup a zeleniny hraje uzené tofu. Kroupy jsou vděčná a sytá surovina, nestojí moc peněz a k sehnání je kdekoliv, což se v této době myslím cení.
Počet porcí 5
Doba přípravy 35 minut
Budeme potřebovat:
60 g ječných krup
1 cibule
3 lžíce oleje
3 menší brambory
1 mrkev
100 g celeru
100 g uzeného tofu
1 kostka zeleninového bujonu
mořská sůl
1čl drceného kmínu
3 malé bobkové listy
3 kuličky nového koření
2 stroužky česneku
majoránka
petrželka
Návod
- Kroupy den předen namočíme do vlažné vody. (pokud jste nestihly namočit kroupy nevadí, vložte do polévky i nenamočené, polévku budete však vařit o trochu déle)
- Všechnu zeleninu pečlivě očistíme a oloupeme. Cibuli nakrájíme najemno a osmahneme na oleji do růžova. Ke konci přidáme kmín a opět krátce zasmažíme.
- Zalijeme 1,5 l vody a vsypeme scezené kroupy.
- Mrkev, celer, brambory a tofu nakrájíme na malé kostky, vložíme do polévky, přidáme bujon, lžičku soli a přivedeme k varu a vaříme pozvolna asi 20 minut, dokud brambory i kroupy nezměknou. (Předpokládám, že zakoupíte celou kostku tofu, které je o něco větší nežli 100 g, doporučuji okrájet uzené boky, které polévku udělají silnější, zbytek nepoužitého tofu lze upotřebit třeba do pomazánky. Pokud by jste chtěli použít tofu celé, předejte trochu více vody.)
- Během vaření, můžete přidat další 2 dcl vody, jak se kroupy vaří polévka houstnout, především pokud po uvaření polévka stojí, má tendenci hodně houstnout, i proto je v polévce pouze 60 g krup a ne více. Dále přidáme rozetřený česnek se solí a majoránku. Opět dochutíme dle vlastního uvážení solí.
- Na talíři posypeme nasekanou petrželkou.
Můj tip: pro zpestření chuti můžeme použít sójovou omáčku shoyu nebo tamari. Místo tofu lze použít i o něco zdravější alternativu uzený tempeh.