Už mi to tu snad někdo psal, že na internetu je tisíce receptů na kimchi, asi mu to nějak vadilo, že o tom každej píše. Já tu fakt jeden recept už mám, dokonce má tento recept svoje výsostní místo v zeleninové kuchařce. Pár lidí mi psalo, že ho podle mě dělá a že mu chutná, tak snad je recept i dobrej. Každopádně já už dělám kimchi trochu jinak, trochu více tradičně jak se správně asi má, tak vám opět napíšu, pár novejch vychytávek a rad.
Když se pouštím do výroby kimchi, tak si koupím hned dvě velké pekingské zelí (je to hodně ale vždy to splaskne), asi šest mrkví, česnek, zázvor a samozřejmě chilli prášek (koupený mám už déle v korejském obchodně, dá se sehnat i v makru, 1 kg balení Nong Shim -Gochugaru, je to vážně na dlouho), to je základ čeho se držím. Abych pravdu řekl, tak v kimchi nemám moc rád ředkve nebo jarní cibulku, nebo snad dokonce vícero druhů zeleniny, nechávám to většinou jednoduché, v tom je síla.
Tentokrát jsem však trochu zaexperimentoval, koupil jsem několik nakladaček a několik sušených hub shitake, ve spíži jsem měl také balíček mořských řas wakame. Zelí jsem nakrájel nahrubo, mrkve nastrouhal, okurky na struhadle na plátky, vše jsem hodil do velkého hrnce, kde jsem dříve rozpustil 2 lžíce himálajské soli, vše v tomto nálevu promačkal (dávejte při jakékoliv manipulaci , aby jste měli čisté ruce aby se kvašení nevymklo kontrole), no a takto nechal máčet přes noc. Také houby shitake jsem zalil vroucí vodou v malém kastrůlku a zatížil talířkem, po půl hodině osolil, přivedl k varu a povařil asi 5 minut, pak jsem do nálevu hodil plát mořské řasy, nechal vychladit a schoval na druhý den do lednice.
Následující den sliji nálev a vyždímám vodu, nastrouhám česnek, zázvor, smícháme s chilli, to vše vmačkám do zeleniny. Dále přidávám na menší kousky nakrájené houby s řasami, zalévám částí (asi 2 dcl) nálevu z hub a řasy, opět promačkám. A teď už jen umáčknu, aby vystoupila šťáva ven, zatížím obráceným talířem a nechám přikryté v pokojové teplotě kvasit 5-7 dní, většinou však až celý týden. Po 5 dnech trochu kimchi odeberte a vložte do lednice (teplé kimchi není moc dobré) jako vzorek a ochutnejte jak je nakvašené, v létě by mohlo pět dní třeba stačit. Pak už jen přesuňte do sklenic (nejlépe spařených vroucí vodou aby vám vydrželo) a uschovejte do lednice, takto vydrží i pár měsíců, dokud ho nesníte.
Já kimchi kromě běžné konzumace za studena pojídám všemožně, dávám si lžíci do polévky, jakékoliv zeleninové, vmíchávám do rizota, nebo do směsi s tofu nebo tempehem a lá čínská směs či kungpao, možností je spoustu Vždy však až po uvaření vmíchám, aby se uchovali jeho výživové hodnoty.