Greenwayfood

by Petr Klíma

Italská veganská kuchařka /2015/ Ruediger Dahlke

Italská veganská kuchařka /2015/ Ruediger Dahlke


Tak, a máme tu recenzi na další veganskou kuchařku. Tentokrát je zaměřena především na italskou kuchyni, což prozrazuje samotný název. Je pravda, že autor vlastně z Itálie vůbec nepochází, ale sám říká, že mu je středomořská kuchyně velice blízká a není divu. Už v dětství trávil s rodiči na italské riviéře každé léto.

DSC_0781

Ruediger Dahlke je rodilý Němec a od roku 1951 působí v Rakousku v centru Taman-ga jako lékař a psychoterapeut. Zde vede semináře o výživě, půstech, arteterapii a řadu dalších vzdělávacích akcí s podobnou tématikou. Jeho tvorba, která se však netýká pouze receptů, začala publikací Nemoc jako symbol, pokračoval knihou Nemoc jako řeč duše, dále Princip stínů, Strava pro klid v duši a několik dalších.

dahlke4
foto zdroj: http://www.felicius.cz/

Při tvorbě Italské veganské kuchařky spolupracoval se čtyřmi různými osobnostmi z různých odvětví. První z nich je Dorotohea Neumayr – poradkyně celostní psychosomatiky, ruku k dílu přidala také Lorenza Rizzi – kulinářka – členka největšího kuchařského klubu nadšených kuchařek v Itálii, dále Dr. Cristina Capelli – zabývající se energetickou kvalitou stravy a nakonec Andre Re – šéfkuchař s letitými zkušenostmi v gastronomii, který dodnes připravuje v malém hotelu v italském městečku Montegrotto Terme zdravé veganské pokrmy.

DSC_0740

Již v úvodu si můžete všimnout, že kniha je rozdělena klasickými italskými názvy na:
předkrmy (antipasti), první chod (primi piatti), druhý chod s přílohami (secondi piatti a contorni)
a nakonec nápadité dezerty s pečivem (dolci).

 

DSC_0762

DSC_0747
DSC_0759

DSC_0764

Tak jako italská kuchyně, je i kniha nádherně pestrá, barevná a velice inspirující. Obsahuje 90 receptů a každý má něco do sebe. Dá se vybírat z polévek, několika druhů těstovin a nechybí zde samozřejmě luštěniny nebo obiloviny. Každopádně bych s přípravou většiny receptů počkal na jaro či léto, kdy bude zelenina obsažená v receptech k sehnání z tuzemské produkce.

                                                  DSC_0746    DSC_0753

V úvodní kapitole se dozvíte hodně o Itálii. Trochu o historii, o vínu i vodě anebo o autorově osobním vztahu k této zemi. Také se zde dočtete hodně zajímavého, například jak je důležité, aby byla rostlinná strava co nejvíce plnohodnotná. Je to dlouhé čtení a dá se z něho leccos načerpat.

No a na co bych z receptů nejvíce navnadil? Tak určitě by to byly:
Bruschetty s mořskou řasou, rajčotovo-broskvový salát s piniemi, cizrnová omeleta s dýní, polévka z rukoly, špagety se sicilskou mandlovou omáčkou, divoká rýže s plody goji a slunečnicí, česnekové rizoto s ořechy,  eintopf z rajčat a bílých fazolí, polenta s peperonatou nebo třeba jáhlovo cizrnové kuličky v sezamové krustě.

Velice chutně vypadá také fenyklový salát s granátovým jablkem nebo celerový salát s vlašskými ořechy. Ze sladkého je oku lahodící mandlový pudink s ovocem, kokosová pěna, nebo velice zajímavě udělaný jablečný závin.

Kniha je doprovázena krásnými profesionálními fotografiemi, nad kterými se čtenářovi sbíhají sliny. I když jsou někdy na jedné straně dva recepty, oba mají svoji fotografii, což je dobré. Nejsem prostě moc fanoušek receptů, kterým fotka chybí, co myslíte?
Jediné, co bych možná vytknul, je titulní stránka knihy. Ne každý ihned rozpozná, že jde právě o rajčata. Každopádně to neberu jako velké mínus. Možná jsem trochu staromódní, ale dávám na titulce přednost třeba mozaice výběru z některých z receptů.

Celkové hodnocení 7/10

Zde je jeden poměrně známý a tradiční italský recept na Panzanellu, který jsem vyzkoušel, ochutnal a báječně si pošmáknul. Je s ním trochu více práce, ale stojí to za to.
_________________________________________________________________________________________________________

Toskánský chlebový salát

DSC_0823

2 porce
doba přípravy
60 minut

Budeme potřebovat:
1 žlutá paprika
1 červená paprika
¼ selského chleba
4 zralá rajčata
mořská sůl
1 pl kapar
1 červená cibule
2 lodyhy řapíkatého celer (v knize použito srdíčko)
½ svazku bazalky
Dresink:
2 pl octa z červeného vína (já použil merlot balsamiko)
3 pl  olivového oleje
1 stroužek česneku
mořská sůl / pepř

Návod:

  1. Papriky vložíme do trouby pod gril na 180°C a zprudka upečeme, aby chytly barvu. Jakmile začne slupka černat, vyjmeme z trouby, vložíme do misky, přikryjeme folií a necháme zpotit. Zbavíme jádřinců, slupky a nakrájíme na hrubší nudličky.
  2. Chléb natrháme na libovolné kousky, zlehka postříkáme olejem a necháme v teplé troubě po pečení paprik uschnout. (Já použil kulatý bochník CL.)
  3. Do misky nakrájíme rajčata na měsíčky, řapíkatý celer a cibuli na nudličky, osolíme, promícháme a necháme rajčata pustit šťávu. Suroviny na dresink umícháme v misce.
  4. Do salátu přidáme papriky, kapary, chléb, dresink, natrhanou bazalku a jemné lístky z celeru. Rukama promícháme a necháme odležet. V knize se udává 20 minut, ale já mám raději chléb v salátu křupavý, takže jsem ho nechal odležet jen chvíli.DSC_0824

 

 

 

Vložit komentář

Dovednosti

Zveřejněno

29.1.2017

Share This