Často přemýšlím, proč lidé nemají příliš v oblibě celer! Je pravda, že je poměrně aromatický a někteří lidé ho snesou maximálně ve vývaru, popřípadě dvakrát do roka v bramborovém salátu. Každopádně myslím, že bychom mu měli dávat v kuchyni více příležitosti. Já ho tedy mohu úplně syrový, třeba v zahradnickém salátu nebo v mém oblíbeném salátu se sušenými rajčátky a bazalkou. Také si docela často pochutnávám na šťávě z čerstvého celeru, která je jemně zkvašená a na trh ji do Čech přináší firma Eden. No a třeba takový smažený celer, tak ten jsme doma dělávali už dávno. Pamatuji, že můj táta se nad jeho chutí vždy rozplýval. Pečený celer, který je v tomto receptu, má úplně jinou chuť, než byste očekávali. V kombinaci se sladkokyselou zálivkou ani nepoznáte, že vlastně celer jíte. Tak dost už bylo řečí a pusťte se do toho.
Počet porcí 4 – 5
Doba přípravy 15 minut
Doba pečení celeru 25 minut
Restování žampionů 5 minut
Budeme potřebovat:
1 menší celer
250 g hnědých žampionů
1 stroužek česneku
olivový olej
mořská sůl
mletý pepř
½ červené cibule
hrst čerstvého libečku
Zálivka:
3 lžíce jablečného octa
2 lžíce olivového oleje
1 lžíce kvalitního medu
trochu vody na rozředění
Návod:
- Celer nakrájíme na menší kostky, pokapeme zlehka olejem, osolíme a pečeme na 170 °C asi 20 minut, dokud nezačne měknout. Přidáme najemno nasekaný česnek a ještě 5 minut zapečeme. Necháme zchladnout.
- Žampiony omyjeme a vysušíme ubrouskem. Nakrájíme na hrubší plátky a osmahneme zprudka na oleji. Vsypeme do mísy a necháme vychladnout.
- Do mísy přidáme celer, najemno nakrájenou cibulku a nasekaný libeček.
- Zalijeme zálivkou, opepříme, dle potřeby osolíme a zamícháme. Necháme v lednici nejméně půl hodiny odležet.
Můj tip:
Servírujeme s opečenou bagetkou, v zimním období můžeme přidat uvařenou pohanku, posypat praženým sezamem nebo salát nastavit ledovým salátem. Na celer můžeme také vyzkoušet koření na kuře, občas ho také používám. No, a pokud vážně celer nedáte, upečte stejným způsobem topinambury a problém je vyřešen.