Možná ani netušíte, že k surovinám raného podzimu patří i sladké kukuřičné klasy. Kukuřice setá se řadí mezi obiloviny, obsahuje velké množství sacharidů, z minerálů hořčík a draslík, jenž prospívají především k dobrému fungovaní srdečně- cévního systému. Pěstovaná je po celém světě více jak 10 tisíc let, do Evropy přivezena v 16 století, následně u nás se objevuje na polích o sto let později. Já mám ty svoje koupené od farmářů z Čáslavi Jamboz, jsou nesmírně dobré a slaďoučké.
Mezi klasické úpravy těchto klasů bezesporu patří vaření v osolené vodě, na což návod asi netřeba. Ořezaná zrna z čerstvého klasu (podobně jako mražená) mohou sloužit i do zeleninových směsí, rizot, kuskusu ale hlavně jako vydatná příloha s nízkým glykemickým indexem.
Velice zajímavou alternativou zdravé přílohy je také polenta, nemám však na mysli tu ze sušené kukuřice. Použít na ni můžete právě čerstvý kukuřičný klas, stačí jen z klasu ořezat zrna, zalít vodou, krátce povařit se sušenými bylinkami, následně ochutit solí a olivovým olejem (skvělý je tento česnekový) nakonec rozmixovat na kaši, můžete také zjemnit rostlinnou smetanou. Stručný návod najdete zde.
U nás doma si také kukuřici vaříme ve vodě a používáme jak jsem psal výše. Tentokrát jsem vyzkoušel pro obměnu kukuřici i ogrilovat. Předem je však nutné opět kukuřici pár minut povařit ve vodě (pokud budete grilovat venku, lze zabalit i do alobalu, potom kukuřici předvařit nemusíte), následně kukuřici osušte a potřete olivovým olejem (např tímto). A nyní vložte ogrilovat na běžný venkovní gril, také můžete využít gril domácí z teflonu, zde však bude trvat kukuřice o trochu déle. Jakmile se kukuřice na grilu zbarví, naservírujete na talíř, opět zlehka pokapeme olejem a následně osolíme. K této příležitosti jsem si opět přizval ku pomoci velice dobrou a kvalitní mořskou sůl z Mallorky, kterou tu mám v zásobě. Jedná se o Solný květ s příchutí oliv kalamata, i proto má takto krásně hnědou barvu, více informací o tomto produktu naleznete zde. Takováto sůl, je také skvělá na pokrmy ze středomořských surovin jako jsou rajčaty, paprika, okurky, ale také na lilky, cukety a řadu dalších.
Pokud by Vás zajímalo, jak se dále tato surovina zpracovává ve zdravé výživě, mám na mysli například v podobě krupice, sušené polenty či kukuřičné mouky,
tak doporučuji nakouknout do mé nové Obilovinové kuchařky, kde se kukuřici věnuji v celé výživné kapitole.