Jednou, když jsem projížděl rozlehlým Polskem, navštívil jsem jednu z místních sítí vegetariánských restaurací, která mě velice zaujala. Zde jsem také poprvé ochutnal velmi zajímavou polévku s kyselými okurkami. Bylo chladno a polévka byla mírně pikantní, příjemně zahřála. Okurková polévka je v Polsku velice vyhlášená, dělá se téměř v každé rodině. Tradičně se používají okurky kvašené, které dodají polévce ojedinělou chuť, můžete však použít i klasické nakládané. No a nebyl by to polský pokrm, kdyby zde chyběl kopr, používají ho velmi často. Projíždíte-li Polskem, máte možnost potkat i celý lán této aromatické bylinky.
Počet porcí 5
Doba přípravy 45 minut
Budeme potřebovat:
2 menší cibule
1 větší mrkev
1 větší petržel
1/4 malého celeru
5 lžic slunečnicového oleje
3 bobkové listy
3 kuličky nového koření
mořská sůl
250 g kyselých okurek
450 g brambor
3 lžíce pohanky
200 ml rýžové smetany (nebo sójové)
čerstvě umletý černý pepř
malý svazek čerstvého kopru
Návod:
- Cibuli vložíme na rozehřátý olej a osmahneme do růžova. Vsypeme nahrubo nastrouhanou kořenovou zeleninu a opět chvíli orestujeme.
- Zalijeme 1,5 l vody, přidáme bobkový list, nové koření a sůl. Přivedeme k varu a vaříme pozvolna asi 15 minut.
- Brambory oloupeme, nakrájíme na hrubší kolečka, vložíme do malého hrnce, zalijeme nad povrch vodou, osolíme a vaříme do změknutí.
- Dále vložíme do polévky nahrubo nastrouhané okurky, pohanku a znovu asi 10 minut provaříme. Přidáme brambory i s nálevem, promícháme a ještě chvíli povaříme.
- Nakonec přidáme smetanu, dle chuti opepříme a zasypeme čerstvě nasekaným koprem.
Mňam, výborná! 🙂
Díky, také ji miluji!!!!
Žijí už devatenáct let v Polsku, ale nezlobte se, takovou šmakuládu jakou zde popisujete vy, jsem za ta léta nikde nepotkal. Jak jste přišel na rýžovou smetanu a pohanku? Poláci jsou na svou okurkovou polévku hrdí, ale tímto by jste je nepohostil.
Na internetu je mnoho receptů, které jsou inspirovány originálem, avšak díky jistému zaměření a stravování /např. veganství/ je lidé upravují dle vlastní chuti, tak už to je. Nikdo vás nenutí vařit moji verzi polévky, vy si vařte polévku jak ji máte rád, žijeme v svobodných zemích, kde si každý píše co chce. Přeji spokojený život v Polsku