Greenwayfood

by Petr Klíma

NEOBYČEJNÉ české MISO OD KOJIBAKERS

,
NEOBYČEJNÉ české MISO OD KOJIBAKERS

Dva kamarádi, Václav a Milan a jejich ojedinělý nápad. Vyrábět tradiční japonské suroviny v českých poměrech, trochu jinak a ze surovin, které nejsou v asijské kuchyni zas tak všední, prostě lokálně a hlavně bez chemie.

Nedávno jsem přijal pozvání do místa, kde tyto neobyčejné produkty řemeslně vznikají. Vypravil jsem se po plzeňské dálnici, kde kousek za Berounem, přesně řečeno v Hořovicích tato výrobna sídlí. Zde mě uvítali oba producenti v čerstvě zabydlené výrobně (dříve působili od vzniku několik měsíců v Dobřichovicích), kde jsem měl doslova možnost nakouknout pod pokličku jejich společnému úsilí.

Možná se ptáte, proč je jejich miso tak nevšední? Odpověď je jednoduchá. Miso se nevyrábí ze sóji či ječmene, jak je tomu v Asii pravidlem, nýbrž z českého hrachu, což pro mě byla a je velice pozitivní zpráva. Další surovinou, která k výrobě misa hraje velkou roli, je enzymy obohacená rýže, která se při určité teplotě a vlhkosti na povrchu vytváří ušlechtilou plíseň (přesným názvem Koji), která je základním výstupem mnoha japonských surovin. (misa, saké, amazake, či sojové omáčky.)

                           

Jejich sortiment není až tak velký, každopádně produkty které vyrábí, na trhu jen tak nenajdete. Kromě základního misa, vyrábějí i ,,instantní‘‘ miso polévky, které Vám dopomohou vytvořit chuťově zajímavou polévku co by dup, bez jedinné další suroviny. Tyto polévky přichází ve dvou příchutích, kimchi (kvašená zelenina pochází od poměrně známé značky Kimchi Kings) nebo třeba s příchutí pečené cibule.  Stačí jen jedna lžíce s horkou (ne vroucí) vodou a polévka je hotová, což asi dost konzumentů ocení. Myslím, že tyto polévky taktéž můžete přidat do jakékoliv již hotové zeleninové polévky, vždy ji obohatí a hlavně bude o krapet zdravější, já to takto praktikuji.

Dalším produktem je unikátní nasolovací marináda Shikoji, která má tendenci vybrané suroviny zkřehčovat, což se běžně využívá při přípravě masa, ale funguje i třeba u zeleniny. Tu jsem ještě nevyzkoušel, ale jakmile tak bude, tak se o zkušenost v tomto článku podělím.

V e-shopu Kojibaker také najdete sušenou Komekoji, díky ní si můžete vyzkoušet výrobu misa nebo třeba tempehu přímo u vás doma. Tohle já však zatím nechám na odbornících a dám přednost produktům, která kluci z Kojibaker vyrábějí.


Měl jsem zde možnost také ochutnat zajímavý ocet (z medu a višní) nebo třeba sojovou omáčku Tamari, která není překvapivě tmavá a vychází v krásné nažloutlé žluté barvě. Tyto produkty jsou však stále v procesu zkoušení a na trh přijdou o něco později, na což se také dost těším.

Pokud máte zájem tyto produkty ochutnat, mrkněte na stránky https://eshop.kojibakers.cz/ , na kterých se o produktech dozvíte více, ale budete je mít možnost objednat z e-shopu, zde jsou všechny hezky pohromadě.

 

 

       

A zde si můžete z tohoto misa vyzkoušet jeden recept…..

Miso kedlubnová polévka s restovanými žampiony

 

Vložit komentář

Dovednosti

Zveřejněno

31.5.2020

Share This