Klasická rissota se připravují z rýže Arborio, je to krátkozrnný druh rýže japonského původu pěstovaný v Itálii, kde má popularitu v mnoha druzích klasických ,,rissot´´. Výhodou takové rýže je rychlá příprava, každopádně postrádá s porovnáním s rýží celozrnnou významné výživové hodnoty. A proto doma, ale také v restauraci používám do rissot kulatozrnnou rýži natural, která se vaří o něco déle ale výživový efekt je od dost významnější. Tato rýže neprochází broušením či leštěním a proto si v sobě uchová významné živiny, přednostně však vysoký obsah vlákniny. Doba vaření je o dost delší něž u rýže klasické, nepostrádá však výtečnou krémovitost , také skvostně zasytí. V tomto rissotu najdete opět méně známé bio produkty, solný květ s přídavkem pravého šafránu či panenský česnekový olej. Ale také nevšední mandlovou smetanu, kterou v poslední době rád používám, klikněte na tyto produkty, zde se dozvíte více jak přesně fungují.
Počet porcí 3
Doba přípravy 50 minut
Budeme potřebovat:
150 g kulatozrnné rýže natural
½ kg bílého chřestu
2 lžíce citronové šťávy
5 lžic panenského olivového oleje
1 středně velká cibule
3 stroužky česneku
solný květ s šafránem
špetka mletého muškátového květu
1 lžička tymiánový lístků
2 dcl mandlové smetany
špetka mletého pepře
čerstvá pažitka na zdobení
panenský olejíček Azada česnek
Návod:
-
Rýži si den předem namočíme, abychom snížili dobu vaření.
-
Chřest omyjeme, odřízneme spodní 2 cm, následně oloupeme, špičky také odřízneme a dáme stranou. Spodní odřezky a slupky vložíme do hrnce zalijeme 600ml vody, přidáme citronovou šťávu a 30 minut vyvaříme (můžete přidat i kousek mrkve a cibule aby byl vývar silnější a chutnější).
-
Do pánve (na kterou máme pokličku) vlijeme olej, vložíme na jemno nakrájenou cibulku, kterou restujeme do růžova, následně na chvíli orestujeme na hrubo nasekaný česnek. Vsypeme zcezenou rýži, kterou také chvíli orestujeme. Zalijeme vycezeným vývarem s odřezků, přidáme 400 ml vody, solný květ, muškát, přivedeme k varu a asi 40 minut pod pokličkou pozvolna povaříme, dokud nebude rýže na skus, dle potřeby doléváme trochu vody.
-
Vsypme na ½ cm kolečka nakrájený chřest a opět 10-12 minut povaříme, dokud chřest nezačne měknout. Vlijeme smetanu, mletý pepř a opět chvíli přihřejeme.
-
Na talíři posypeme pažitkou a zakápneme česnekovým olejem.
Můj tip co dál:
rizoto můžete posypat veganským parmazánem z rozmixovaných kešu, sušeného česneku a lahůdkového droždí. Do rizota také můžeme také přidat ½ lžičky čerstvě nastrouhané citronové kůry.