Fazole bychom měli do jídelníčku zařazovat často, díky otevřenému trhu zdravé výživy máme i z čeho vybírat. Tentokrát jsem se zaměřil na Adzuki – menší fazolky tmavě červené barvy. Tato luštěnina pochází z Východní Asie, kde se mimo jiné používá i ve sladkých pokrmech. Třeba v Japonsku se s ní můžeme většinou setkat v podobě sladké pasty, která je využívána především v cukrovinkách. Já jsem ji ale zvolil pro pokrm slaný.
5 porcí
Budeme potřebovat:
250 g fazolí Adzuki
250 g řepy
2 cibule
4 pl pohankových vloček (nebo jiných)
řepkový olej
3 – 4 stroužky česneku
2 bobkové listy
mletý pepř
lahůdkové droždí / mořská sůl
sójová omáčka tamari
majoránka / oregano
Návod
- Den předem namočenou fazoli scedíme, zalijeme větším množství vody, přidáme bobkový list a vaříme do měkka. Trvá to necelou hodinu.
- Na oleji osmahneme cibuli do růžova, přidáme nahrubo nastrouhanou řepu, 2 utřené stroužky česneku a krátce orestujeme. Zalijeme 2 dcl vody a chvíli podusíme.
- Uvařené fazole scedíme, přidáme vločky, lžíci droždí, 3 lžíce sójové omáčky, zbytek česneku a bylinky. Dle potřeby dosolíme a opepříme. Přidáme na pánev k podušené řepě a celé důkladně rozmícháme. Můžeme z části rozmačkat, aby se prejt pěně spojil.
- Nyní jsou 2 možnosti, jak jídlo dokončit. První je, že pokrm zůstane v této fázi, jen podle potřeby přidáme trochu vody, aby byl v omáčkové konzistenci. Druhou variantou je vsypat směs na malý plech a asi 20 minut zapéct. V tomto případě však může být výsledný pokrm trochu sušší.
Druhý den jsem si to uhřál na pánvi takto :
- _
Můj Tip:
Jako přílohu bych zvolil vařené, šťouchané nebo opékané brambory.
Je dobré mít k dispozici třeba zelný salát s mrkví a koprem, kysané zelí nebo trochu sojanézy.